Trafik İşaret ve Levhalarını Tanıyalım

Okula giderken yol boyunca hangi trafik işaret ve levhalarını görüyorsunuz?

image

Benim adım Fatih. Tanıdık ve akrabalarımızı ziyaret etmeyi çok seviyorum.

Babaannem, yakın bir akrabamızı ziyaret edeceğimizi söyledi. Bu ziyarete yürüyerek gideceğimizi belirtti. Hazırlandık, yola çıktık.

Yolda taşıtlar hızla geçiyordu. Biz babaannemle yayalar için ayrılmış yoldan yürüyorduk. Taşıtları gözlemliyordum. Birden hepsi durdu. Trafik ışıklarının kırmızı yandığını gördüm. Bu sırada üzerinde yaya görseli olan yeşil ışık yanıyordu. Yaya geçidini kullanarak rahatça karşıya geçtik. Yayaların ve araçların yoğun olarak kullandığı bir yola geldik. Bu yolu trafik polisi yönetiyordu. Yayalar ve araçlar onun işaretine göre hareket ediyordu. Yolun ilerisinde “yaya giremez” işaretini gördük. Babaannem yolun sadece taşıtlara ait olduğunu, bu yolu kullanamayacağımızı söyledi. Yolumuz azalmıştı ancak bir de demiryolundan geçmemiz gerekiyordu. Demiryolunun kenarındaki levhanın ne anlama geldiğini sordum. Babaannem “kontrolsüz demiryolu geçidi” levhası olduğunu, burada çok dikkatli olmamız gerektiğini söyledi.

Trafik işaret ve levhalarına dikkat ederek güvenli bir şekilde akrabamızın evine geldik. Yol boyunca birçok trafik işaretinin anlamını öğrenmiştim.

Yaşadığınız yerde sıkça karşılaştığınız trafik işaret ve levhalarından beş tane seçiniz. Bu işaret ve levhaların anlamlarını gösteren bir afiş hazırlayarak arkadaşlarınız ile paylaşınız.

Trafik Kuralları

Vİdeonun başında gösterilen trafik levhalarını arayıp bulamadıysan ve merak ediyorsan tıkla bakalım 🙂

 

License

Icon for the Creative Commons Attribution 4.0 International License

Hayat Bilgisi Ders Kitabı by Milli Eğitim Bakanlığı is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License, except where otherwise noted.

Share This Book