Dikkat Acil Durum

Çevrenizde oluşabilecek acil durumlar nelerdir? Sizler de kendiniz için bir acil durum kartı hazırlayınız.

image

Bugün derste acil durumlar ile ilgili bir film izledik. Filmde yangın, deprem, kazalar vb. acil durumlar anlatılıyordu. Öğretmenimiz birden filmi durdurdu. – Çocuklar, doğal afetlerde, kazalarda vb. durumlarda neler yaparsınız? diye sordu.

Sınıfta hepimiz farklı farklı cevaplar verdik. Öğretmenimiz filmi tekrar başlattı. Filmin devamında acil durumlarda büyüklerimizden yardım alarak, acil çıkış kapısı ve yangın merdivenlerini kullanarak o alandan uzaklaşmamız gerektiğini izledik. Kaza ve benzeri durumlarda acil servisi, polisi ve itfaiyeyi aramamız gerektiğini öğrendik. Öğretmenimiz “Acil telefon numaralarını hepimiz ezbere bilmeliyiz.” dedi.

Acil durumlarda aranması gereken numaraları hatırlayalım. Aşağıdaki etkinliği yapmaya çalışalım.

Aile büyüklerimizden en az birinin telefonunu bilmek de acil durumlar için önemliymiş.

Öğretmenimiz, ders sonunda hepimize birer acil durum kartı hazırlattı.

Bu karta kimlik bilgilerimizi ve acil durumda ulaşılacak bir aile büyüğümüzün telefon numarasını yazdık. Kartın arka yüzüne de acil durum telefon numaralarını yazdık ve bunu her zaman çantamızda taşımaya karar verdik.

Düşününüz, düşündüklerinizi öğretmeniniz ve arkadaşınız ile paylaşınız.

License

Icon for the Creative Commons Attribution 4.0 International License

Hayat Bilgisi Ders Kitabı by Milli Eğitim Bakanlığı is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License, except where otherwise noted.

Share This Book