Dikkatli Olalım

Yakın zamanda evinizde yaşanılan bir kazayı söyleyiniz.

Evde, okulda ve sokakta pek çok kazayla karşılaşabiliriz. Evde kazaların çoğu mutfakta meydana gelir. Ocak üstünde unutulan yemek yangına sebep olabilir.

Kesici aletlerin ortada bırakılması kesik ve yaralanmalara yol açabilir. Evde karşılaşabileceğimiz kazalardan biri de zehirlenmelerdir. Zehirlenmelerin birçoğunun sebebi ilaçlardır. Uygun yerde saklanmayan temizlik malzemeleri, tarım ilaçları ve diğer ilaçlar özellikle çocuklar için tehlike oluşturur. Doğal gaz ve soba zehirlenmeleri de evde karşılaşılan kazalardandır.

image

Nefes borusuna kaçan yabancı cisimler boğulmalara neden olur.

Ayrıca yaz aylarında akarsu, göl veya denizde yüzme bilmeden suya girmek boğulmalara yol açabilir. Okulda ve sokakta da yaralanmalar olabilir. Okul koridorlarında, merdivenlerde koşmak tehlikelidir.

Ayrıca ıslak zeminler düşerek yaralanmalara neden olabilir. Boğulmalar, yaralanmalar ve zehirlenmelerin çoğunun sebebi dikkatsizliktir.

image

Onur, derste çevresinde meydana gelebilecek kazaları ve bunların sonucunda oluşabilecek durumları öğrenmişti. Öğretmenleri, onlardan çevre-de yaşanabilecek kazaları önlemek için neler yapılabileceğini araştırmalarını istedi. Onur, araştırmasına önce ev kazaları ile başladı. Ailesinden de yardım aldı. Evde kesici aletlerin uygun yerlere konulması, eşyaların sabitlenmesi, fırın ve ocakların dikkatli kullanılması ile ilgili önlemleri araştırmasına yazdı. Okul kazaları ile ilgili okul merdivenlerine uyarıcı levhalar koyulması aklına geldi. Koridorlarda koşmanın tehlikeli olduğunu ve koridorlara uyarıcı yazılar yazılması gerektiğini düşündü. Sınıfta dolap üstündeki eşyaların tehlike oluşturabileceğini ve bunların uygun yerlere kaldırılmasını öneri olarak araştırmasına yazdı.

Okul bahçesinde meydana gelebilecek kazaları önlemek üzere bahçede bazı düzenlemeler yapılması gerekiyordu. Bu konuyu da araştırmasına ekleyerek ödevini tamamladı.

Ertesi gün sınıfta araştırmasını arkadaşlarına ve öğretmenine sundu.

Öğretmeni, Onur’ u kutladı. Araştırmasında kazalar ile ilgili çok güzel öneriler olduğunu ona söyledi. Öğretmenleri, Onur ve arkadaşlarını okulda alınacak önlemler ile ilgili koridor ve merdivenlere uyarıcı yazılar yazmaları için görevlendirdi. Çocuklar, çok heyecanlandı ve çalışmalara başladılar.

Oyun alanlarında yaşanabilecek kazalara karşı alınabilecek önlemler nelerdir?

 

License

Icon for the Creative Commons Attribution 4.0 International License

Hayat Bilgisi Ders Kitabı by Milli Eğitim Bakanlığı is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License, except where otherwise noted.

Share This Book