Güvende Olmak İstiyorum

Önceden yaşadığınız güvenliğinizi tehdit eden bir olay ya da durumu anlatınız.

image

Mehmet’in Ali’ye söyledikleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Siz Ali’nin yerinde olsaydınız nasıl davranırdınız?

Günlük yaşantımızda bizi doğru olmayan davranışlara yönelten kişiler veya güvenliğimizi tehdit eden durumlar ortaya çıkabilir. Bazen arkadaşlarımız bazen de tanımadığımız kişi veya gruplardan çeşitli tek-lifler gelebilir. Örneğin okul çıkışı arkadaşımızın ailemizden izinsiz oyun salonuna gitme teklifi, bilmediğimiz farklı yollardan eve gitme önerisi olabilir. Hatta bu teklifinde ısrar edebilir. Harçlığımızı zorla almak isteyen kişi veya gruplarla da karşılaşabiliriz.

Güvenliğimizi tehdit eden kişi, grup veya durumlar karşısında çok dikkatli olmalıyız. Bu tür durumlarda okulda öğretmenimizden, ailemizden, çevrede tanıdıklarımızdan ve güvenlik görevlilerinden yardım istemeliyiz.

Gerekirse yüksek sesle bağırmalı veya oradan hemen uzaklaşmalıyız.

Ayrıca tanımadığımız kişilerle telefonda konuşmamalı, ailemize ait bilgileri paylaşmamalıyız.

Terör saldırıları ve savaş da güvenliğimizi tehdit eden olağanüstü durumlardandır. Bu tür durumlarda büyüklerimizle birlikte güvenli olan yerlere (sığınak vb.) giderek büyüklerimizin yanında tehlikenin geçmesini beklemeliyiz. Bunlarla ilgili ikaz ve alarm işaretlerini bilmeli ve onlara uymalıyız.

image

Çevremizde güvenliğimizi tehdit eden başka olağanüstü olay ya da durumlarla da karşılaşabiliriz. Deprem, sel, çığ vb. doğal afetler bu durumlardandır. Doğal afetleri önleyemeyiz. Ancak doğal afetlerin zararlarından korunmak için çeşitli önlemler alabiliriz.

Ailemiz ile bir deprem planı yapmalı ve deprem çantası hazırlamalıyız. Deprem anında telaşlanmadan ilk fırsatta güvenli bir yer bularak “hayat üçgeni” (sağlam bir eşyanın yanına diz çökerek ellerin başın üzerine koyulması) yapmalıyız. Sarsıntı sırasında pencereden, merdivenden, asansörden ve yıkılabilecek eşyalardan uzak durmalıyız. Deprem sona erdiğinde hızlıca binayı terk etmeli, ailemiz ile belirlediğimiz yere giderek beklemeliyiz.

Sel ve su baskınları esnasında ise bulunduğumuz binanın üst katına çıkarak yardım istemeliyiz.

Olağanüstü durumlarda veya güvenliğimizi tehdit eden kişi ve gruplar karşısında kimlerden yardım alabileceğimizi, nasıl davranmamız gerektiğini bilmek bizi tehlikelerden koruyabilir.

Güvenliğinizi tehdit eden olağanüstü olay ya da durumları söyleyiniz. Bu durumlarda neler yapmanız gerektiğini örnekler vererek açıklayınız.

License

Icon for the Creative Commons Attribution 4.0 International License

Hayat Bilgisi Ders Kitabı by Milli Eğitim Bakanlığı is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License, except where otherwise noted.

Share This Book