Yeni Ülke Yeni Arkadaş

Aşağıda verilen videoyu izleyelim ve üzerine düşünelim. Sınıfımızda videodaki çocukların davranışlarını tartışalım.

imageGüneşli güzel bir gündü ve parktaki herkes çok eğleniyordu. Etrafımız saklambaç, kovalamaca, körebe oynayan çocukların sesiyle yankılanıyordu. Birden tek başına oturmuş etrafı izleyen bir çocuk fark ettim. Koşup yanına gittim. “Bizimle oynamak ister misin?” diye sorduğumda beni anlamadı.

Sadece “Benim adım İmad.” diyebiliyordu ve ülkesinin adını söyleyebiliyordu. Anlaşılan dilimizi yeni öğreniyordu. Bu yüzden Mehmet’ten yardım istedik. Mehmet, babasının görevi nedeniyle İmad’ın geldiği ülkede yaşamıştı. Oranın dilini az da olsa biliyordu. İmad’la konuştu. İmad ve ailesinin ülkemize göç etmek zorunda kaldığını öğrendik. Dilimizi bilmediği için hiç arkadaşı olmadığını anladık. Öğretmenimiz, farklı kültürdeki insanların okula uyumlarını kolaylaştırmak için onları oyunlarımıza dâhil etmemiz gerektiğini anlatmıştı. Ben de elinden tutup onu körebe oynayan arkadaşlarımın yanına götürdüm. Körebe oynamak için aynı dili konuşmamız gerekmiyordu. Bizimle birlikte oynadı. Çok eğlendiği her hâlinden belli oluyordu. Artık farklı kültürden yeni bir arkadaşımız olmuştu.

image

İnsanlar, daha iyi bir yaşam isteği, eğitim ya da tehlikelerden uzaklaşma gibi nedenlerle göç ederler. Ülkemize de bu sebeplerle göç etmiş insanlar vardır. Bu insanlar, kültür farklılığı nedeniyle çeşitli zorluklar ile karşılaşabilirler. Yaşadıkları yere uyum sağlamaları için onlara yardım etmeliyiz.

Ülkemize göç etmiş insanların yaşadığı yere uyumunu kolaylaştırmak için neler yapıldığını araştırınız?

License

Icon for the Creative Commons Attribution 4.0 International License

Hayat Bilgisi Ders Kitabı by Milli Eğitim Bakanlığı is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License, except where otherwise noted.

Share This Book