Ülkemize Hizmet Edenler

Ülkemize hizmet etmiş kişilerden kimleri tanıyorsunuz?

Onur, haritalara çok meraklı bir çocuktu. Bir gün dergileri karıştırırken bir harita gördü. Bu harita, çok eski bir harita idi ve deri üzerine çizilmişti. Sınıftaki dünya haritasına benziyordu. Merakı daha da arttı.

Haritayı incelemeye başladı. Haritanın altındaki bilgiyi okudu. Harita Piri Reis tarafından çok eskiden çizilmiş bir dünya haritası idi.

Piri Reis kimdi? Yüzlerce yıl önce hiçbir modern araç ve gereç olma-dan bu haritayı nasıl çizebilmişti? Bu sorular sürekli aklından geçiyordu.

Ertesi gün bunu öğretmenine sormaya karar verdi. Öğretmeni, ona Piri Reis’ in çok ünlü bir Türk denizcisi olduğunu söyledi. Onur’a onun hayatını ve yaptıklarını çeşitli kaynaklardan araştırmasını önerdi. Onur, bu konuyu internetten ve kaynak kitaplardan araştırmaya başladı. Gemiyle dünyanın birçok yerine gitmiş, gittiği yerleri not almıştı. Seyahatleri sonunda günümüzde birçok ülkede hâlâ kullanılan dünya haritasını çizmişti.

Onur, ertesi gün sınıfta araştırma sonuçlarını öğretmeni ve arkadaşları ile paylaştı.

Öğretmeni:

– Aferin Onur! Araştırman çok güzel olmuş, dedi ve devam etti.

Çocuklar, ülkemize hizmet etmiş çok sayıda bilim adamı, sanatçı vb. vardır.

Bu kişilerin ortak özellikleri ülkelerini çok sevmeleri, çalışkan olmaları, araştırmayı sevmeleridir. Bizler de bu kişileri örnek alarak çok çalışmalı ve ülkemize hizmet etmeyi amaçlamalıyız. Şimdi hep birlikte bu kişilerden bazılarını tanıyalım.

Nene Hatun

image

Rusların Erzurum’ u işgaline karşı halk direnişinin simgesi hâline gelmiş Türk kadın kahramandır.

M. Akif ERSOY

image

Ulusal marşımız olan İstiklâl Marşı’nın yazarı ve millî şairimizdir.

Engin ARIK

image

Bor ve toryum madenleriyle ilgili çalışmalar yapan bilim insanıdır.

Zehni DERİN

image

Ülkemizde çay üretimini başlatan kişidir.

Ülkemize hizmet etmiş kişilerden merak ettiğiniz bir kişiyi seçerek yaptığı çalışmalarını araştırınız. Öğretmeniniz ve arkadaşlarınız ile paylaşınız.

License

Icon for the Creative Commons Attribution 4.0 International License

Hayat Bilgisi Ders Kitabı by Milli Eğitim Bakanlığı is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License, except where otherwise noted.

Share This Book