Satın Alırken

Yiyecek ve içeceklerinizi nerelerden satın alıyorsunuz?

Satın aldığınız herhangi bir yiyecek maddesinin ambalajını inceleyip gözlemlerinizi arkadaşlarınız ve öğretmeniniz ile paylaşınız.

Benim adım Akın. Üçüncü sınıfta okuyorum. Annemin istediği yiyecek ve içecekleri mahallemizdeki bakkaldan ya da marketten kendi başıma alabiliyorum.

Geçen gün annem benden süt almamı istedi. Annemin istediği sütü almak için markete gittim. Alışveriş yaparken nelere dikkat etmem gerektiğini derste öğrenmiştim. Marketin süt ürünleri reyonuna gittim.

Bu ürünler serin ortamda duruyordu. Çeşitli markalarda sütler vardı.

İçeriklerini kontrol edip fiyatlarını gözden geçirdim. Ürünün bozuk olup olmadığını anlamak için son kullanma tarihine de baktım. Ambalajını kontrol ettim. Sonra kaliteli ve ucuz olanını tercih ederek sütü aldım.

Kasada sütün ücretini ödedikten sonra fişimi de alarak eve geldim.

image

Anneme sütü verirken bilinçli tüketicinin nelere dikkat etmesi ge-rektiğini anlattım. Satın aldığımız sütün bozuk çıkması durumunda geri verebileceğimizi söyledim. Ürünü geri vermenin tüketici haklarından biri olduğunu belirttim. Alışveriş sırasında reklamların etkisinde kalmamamız gerektiğini de açıkladım. Söylediklerim annemin çok hoşuna gitti. “Aferin oğlum! Bilinçli bir tüketici olman beni çok mutlu etti.” dedi.

Satın aldığınız herhangi bir yiyecek maddesinin ambalajını inceleyip gözlemlerinizi arkadaşlarınız ve öğretmeniniz ile paylaşınız.

License

Icon for the Creative Commons Attribution 4.0 International License

Hayat Bilgisi Ders Kitabı by Milli Eğitim Bakanlığı is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License, except where otherwise noted.

Share This Book