Neyi Ne Zaman Yemeliyim?

Pazar veya manavda satılan meyve ve sebzeleri mevsimlerine göre söyleyiniz?

image

Hasan annesi ile birlikte pazara gitmeyi çok seviyordu. Pazarda meyve ve sebzeleri incelemekten çok hoşlanırdı. Çilek, erik, karpuz gibi meyveleri çok severdi. Yaz boyunca tezgâhlarda bu meyveleri bolca bulabildi. Bunların yanında domates, salatalık, patlıcan, kabak, fasulye gibi pek çok sebze de tezgâhları süslüyordu.

Yavaş yavaş havalar soğumaya, yapraklar dökülmeye başladı.

Hasan; pazarda elma, ayva, mandalina gibi meyveleri gördü. Karnabahar, turp, ıspanak, havuç gibi sebzeler de pazarda yerlerini aldı. Artık yaz meyve ve sebzeleri yok denecek kadar azdı ve çok pahalıydı.

Hasan, mevsimler değiştikçe sebze ve meyvelerin de sürekli değiştiğini fark etti. Annesi, ona mevsiminde yenen besinlerin hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olduğunu anlattı. Hasan, meyve ve sebzeleri doğru zamanda tüketmenin önemini artık çok iyi biliyordu. Sağlığımızı korumak için besinlerin mevsiminde yenmesi önemlidir.

En çok sevdiğiniz mevsimi seçerek bu mevsimde yetişen meyve ve sebzeleri araştırınız.

License

Icon for the Creative Commons Attribution 4.0 International License

Hayat Bilgisi Ders Kitabı by Milli Eğitim Bakanlığı is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License, except where otherwise noted.

Share This Book