Sağlıklı Besleniyorum

Hangi yiyecekleri seviyorsunuz?

image

Nazlı ve ailesi akşam yemeği için masaya oturdular. Nazlı tabağındaki ıspanak yemeğini görünce yemek istemedi. Bunun üzerine babası:

– Nazlıcığım, sebzeler vücudumuz için çok yararlı besinlerdir.

Ispanak, kemiklerimiz ve göz sağ-lığımız için çok faydalı bir sebzedir. Bunun gibi diğer meyve ve sebzeler de sağlıklı gelişebilmek için gereklidir ve bunlardan da yeterli miktarda yemelisin.

– Peki babacığım. Ispanağın faydalı olduğunu bilmiyordum. Bundan sonra ıspanağı severek yiyeceğim.

Annesi:

– Aferin. Sağlıklı büyümen için bütün yiyeceklerden yeteri kadar yemelisin.

Büyümek ve sağlığımızı korumak için vücudumuza gerekli olan besin maddelerini yeterli ve dengeli tüketirsek bilinçli beslenmiş oluruz. Sabah kahvaltısını, öğle ve akşam yemeklerini zamanında yemeli ve öğün atlama-malıyız. Örneğin kahvaltı yapmadan okula gelirsek dersi iyi dinleyemeyiz, dikkatimiz dağılır ve oyun oynarken çabuk yoruluruz.

Diyabet, çölyak, obezite ve besin alerjisi gibi sağlık sorunları olanlar beslenmelerine çok daha fazla dikkat etmelidirler. Örneğin diyabet sorunları olanlar şekerli besinleri, çölyak hastalığı olanlar ise tahıl içeren besinleri dikkatli tüketmelidir.

Yiyecekleri israf etmemeliyiz. Tabağımıza yiyebileceğimiz kadar yemek almalıyız.

Yeterli ve dengeli beslenmenin sağlığınız açısından önemi nedir? Örnek vererek açıklayınız.

License

Icon for the Creative Commons Attribution 4.0 International License

Hayat Bilgisi Ders Kitabı by Milli Eğitim Bakanlığı is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License, except where otherwise noted.

Share This Book