Planlı Olalım

Gün içinde neler yaparsınız? Hangi işlerinize ne kadar süre ayırırsınız?

image

Ali ile Kerem çok iyi anlaşan iki arkadaştır. O gün öğretmenleri planlı yaşamanın önemini anlattı. Ali, öğretmenini çok iyi dinledi, plan yapmanın önemini fark etti. Kerem ise bunun kendisi için bir vakit kaybı olacağını düşündü ve plan yapmaya gerek duymadı.

Ali, okuldan eve gelince kendine bir plan hazırladı. Bu plana göre derslerine çalıştı. Oyuna daha fazla zamanı kaldı. Okul için gerekli ha-zırlıklarını da yapıp erkenden uyudu. Ertesi gün uyandığında kendini çok iyi hissetti. Kahvaltısını yapıp neşeyle okula gitti. Kerem ise o gün okula geç kaldı. Çünkü gece geç yattığından sabah uyanamadı. Üstelik görsel sanatlar dersi için gerekli malzemelerini de evde unuttu. Derste etkinliği yapamadığı için çok üzüldü.

imageKerem, bu sorununu en iyi arkadaşı Ali ile paylaştı. Onun daha düzenli ve başarılı olmasının sebebi planlı yaşamasıydı.

Kerem, plan yapmanın önemini kavradı ve hemen kendine bir plan yapmaya karar verdi.
Gün içerisinde yaptığı iş ve etkinlikleri öncelik ve önem sırasına koydu. Bunlara ne kadar vakit ayırması gerektiğine karar verdi. Annesinden de fikir alarak günlük planını hazırladı. Kerem artık düzenli bir öğrenciydi. Derslerinde daha başarılı oldu. Oyunlarına, ailesine vb. daha fazla zaman ayırabildi.

Günlük Plan

Süre

Etkinlikler

07.30-08.00

Kahvaltı yapıp okula hazırlanacağım.

08.30-15.00

Okulda olacağım.

15.30

Eve döneceğim.

15.30-16.00

Dinleneceğim.

16.00-17.00

Arkadaşlarımla oynayacağım.

17.00-17.30

Televizyon izleyeceğim.

17.30-19.00

Ödevlerimi yapacağım.

19.00-19.45

Akşam yemeği yiyeceğim.

19.45-20.45

Oyun oynayacağım.

20.45-21.15

Okulda öğrendiklerimi tekrar edeceğim.

21.15-21.30

Kitap okuyacağım.

21.30

Uyuyacağım.

image

imagePlan yapmak, hayatımızı düzene koymak ve hayatta başarılı olmak için önemlidir. Planlarımızı günlük ve haftalık olarak yapabiliriz. Plan ya-parken yapmak istediklerimizi öncelik ve önem sırasına koyarız. Yapacaklarımıza ne kadar zaman ayıracağımızı belirleyerek planımızı hazırlarız.

Planımızda dinlenme ve eğlenmeye de zaman ayırmalıyız.

Dünyada ve ülkemizde pek çok insan çeşitli alanlarda planlı çalışarak başarılı olmuştur. Buna en güzel örnek Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ tür.

Mustafa Kemal Atatürk yapacağı işleri önceden planlayıp sıraya koyardı. Verdiği kararları mutlaka uygulardı. Atatürk bu şekilde kararlı, planlı ve disiplinli çalışarak başarılı olmuştu.

Kendinize bir haftalık plan hazırlayacak olsaydınız planınızda nelere yer verirdiniz?

License

Icon for the Creative Commons Attribution 4.0 International License

Hayat Bilgisi Ders Kitabı by Milli Eğitim Bakanlığı is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License, except where otherwise noted.

Share This Book