Atatürk Haftası (10-16 Kasım)

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 tarihinde saat dokuzu beş geçe İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. Ulu önder Atatürk’ü her yıl 10 Kasım’da saygıyla anıyoruz. Atatürk, yaşamı boyunca vatanı ve milleti için çok çalışmıştır. Türk milletinin çağdaş ülkeler seviyesine yükselmesi için izleyeceği yolu göstermiştir. Ülkemizde olduğu gibi pek çok ülkenin de örnek aldığı bir isim olmuştur.

Bu hafta içinde Atatürk’ ün yaşamı, kişiliği, Türk ulusu ve yurdumuz için yaptıkları anlatılır. Her yıl “Atatürk Haftası” boyunca ulu önder Atatürk’ ü sevgi ve saygıyla anar, onun izinden gideceğimize söz veririz.

image

“Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir; benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.”

M. Kemal ATATÜRK

Aşağıda Atatürk’ün manevi kızı ile yapılmış bir röportajın videosu verilmiştir. Video TRT arşivden bir kısmı alınarak kullanılmıştır.

License

Icon for the Creative Commons Attribution 4.0 International License

Hayat Bilgisi Ders Kitabı by Milli Eğitim Bakanlığı is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License, except where otherwise noted.

Share This Book