Davranışlarımız Hepimizi Etkiler

Merve ile birlikte teneffüste sınıfta koşuyorduk. Arkadaşlarımız bize kuralları hatırlattı. Koşmamamız gerektiğini söylediler. Buna rağmen koşmaya devam ettik. Bu esnada öğretmen masasına çarptık. Masanın üstünde duran sınıfın bilgisayarı yere düştü. Bilgisayar kırıldı. Öğretmenimizin bizlere izletmek istediği filmi o gün izleyemedik. Bu durum hepimizi üzdü. Arkadaşlarımız, Merve’ ye ve bana tepki gösterdiler. Öğretmenimiz, davranışlarımızın sadece kendimizi değil hepimizi etkilediğini hatırlattı. Sınıf kurallarını yeniden gözden geçirmemiz konusunda hepimizi uyardı.

Aşağıda verilen sürükle bırak etkinliğini yapalım. Görsellerin altındaki boşluğa uygun ifadeleri sürükleyip bırakalım.

Davranışlarımız, bizi ve çevremizdekileri olumlu veya olumsuz şekilde etkileyebilir. Olumlu davranışlarımız arkadaşlarımız ile iyi ilişkiler kurmamızı sağlar. Örneğin arkadaşlarımızla okul araç ve gereçlerimizi paylaşmak, karşılaştığımızda selamlaşmak, arkadaşımıza yardım etmek, saygılı davranmak olumlu davranışlardır. Arkadaşlarımızla alay etmek, onlara lakap takmak arkadaşlarımızı üzebilir. Ayrıca olumsuz davranışlar bize ve arkadaşlarımıza zarar verebilir. Örneğin merdivenlerden inerken önümüzdeki arkadaşımızı itmek, onun düşerek yaralanmasına sebep olabilir.

 

License

Icon for the Creative Commons Attribution 4.0 International License

Hayat Bilgisi Ders Kitabı by Milli Eğitim Bakanlığı is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License, except where otherwise noted.

Share This Book