Evimizde Tasarruf

Evinizde kullandığınız kaynaklar nelerdir? Düşününüz, arkadaşlarınız ve öğretmeniniz ile paylaşınız.

 

Defne ve arkadaşları, bugün derste enerji tasarrufu ile ilgili video izlemişlerdi. Öğretmenleri de kaynakları tasarruflu kullanmakla ilgili konuşmuştu.
Defne, okuldan eve gelince evde birçok alet ve makinenin elektrik ve su ile çalıştığını gözlemledi. Bunların dışında ısınmak için de yakıt kullanıyorlardı.
Mutfakta birçok yiyecek çeşidi gözüne çarptı. Evde kullandıkları kaynaklar için çok para harcadıklarını düşündü.


Akşam yemeğinden sonra artan ekmekleri fark etti. Annesinin artan ekmeklerle ne yaptığını merak ederek odasına geldi ve yattı.
Işığı söndürmeyi unutmuştu. Uykuya daldı. Uykusunda garip konuşmalar duydu. Rüyasında lamba, su damlası, bayat ekmekler hep bir ağızdan konuşuyordu.
Lamba: – Ben elektrik ile çalışıyorum. Beni hep açık unutuyorlar, dedi.
Su damlası: – Gereksiz yere muslukları açık bırakarak boş yere harcıyorlar beni, diye bağırdı.
Bayat ekmekler: – Bizi de çöpe atıyorlar, dedi. Defne, şaşkınlık içinde hepsini dinliyordu. Annesinin sesi ile uyandı. Kahvaltıda ailesine rüyasını anlattı.

Defne: – Babacığım evde kullandığımız kaynakları daha dikkatli ve özenli kullanmalıyız, dedi.
Babası: – Defne çok güzel konuştun, senin bir önerin var mı?
Defne: – Evet, evimizdeki ekmek israfını önlemek için annemin bayat ekmeklerle yapa-bileceği yemek tarifleri bulabiliriz.
Annesi: – Defne önerin çok güzel. Böylece evimizde ekmek israfını önlemiş oluruz.
Bununla beraber diğer kaynakları da tasarruflu kullanmalıyız. Çamaşır ve bulaşık makinelerini tam dolu olarak çalıştırırsam elektrik ve sudan tasarruf etmiş oluruz.
Babası: – Ben de lambaları tasarruflu ampullerle değiştirmeli ve damlatan muslukları en kısa sürede tamir etmeliyim.
Defne: – Kıyafetlerimizi temiz ve düzenli kullanırsak tasarruf yapmış oluruz, değil mi?
Babası: – Evet Defne. Tasarruf ile ilgili aldığımız bu kararları uygularsak paramızı boşa harcamamış ve aile bütçemizi korumuş oluruz.
Defne ve ailesi, artık evdeki kaynakları daha özenli kullanmaya gayret göstereceklerdi. Defne, okula gittiğinde rüyasını ve ailesi ile evde aldıkları kararları öğretmenine ve arkadaşlarına anlattı. Öğretmeni, bu kararların kaynakları tasarruflu kullanmada çok önemli olduğunu ve herkese örnek olması gerektiğini söyledi.

Evinizde kullandığınız kaynakların tükenmesi durumunda neler olabilir?

License

Icon for the Creative Commons Attribution 4.0 International License

Hayat Bilgisi Ders Kitabı by Milli Eğitim Bakanlığı is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License, except where otherwise noted.

Share This Book