Özel Nitelikler ve Dikkate Alınması Gereken Hususlar

Çoklu ÖKA Ortamları

xAPI belirtimlerinde, faaliyet sağlayıcılar birden fazla ÖKA’ya (aynı anda veya sıralı olarak) ifadeler gönderebilir. Bu, ÖKA’larin belirli kullanım durumları ve ihtiyaçları için optimize edildiği senaryoları sağlar ve ifadeler farklı amaçlar ve işlemler için birine veya diğerine veya her ikisine gönderilir. Bu, gelecekte çok özel amaçlar için optimize edilmiş “butik” ÖKA’larla sonuçlanabilir.

 Örneğin, uzmanlaşmış ÖKA’lar aşağıdaki amaçlara hizmet edebilir:

  • Bir organizasyonda eğitim alan çalışan için kayıt beyanı
  • Diğer iş sistemlerine yapılan açıklamaları yansıtan özel yazılım
  • Eğitmenlerin ve öğrenme programlarının değerlendirilmesi

Eş zamanlı ifadelerin gönderilmesi, dikkate alınması gereken bir ağ bant genişliği fiyatına neden olabilir; verileri her ikisi de öğrenme sağlayıcısının ön ucundan göndermek yerine toplu olarak bir ÖKA’dan diğerine verimli bir şekilde göndermek daha iyi olabilir. xAPI bu tür veri senkronizasyonuna izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

Gelecekte, bir kuruluşun eğitmenlerini değerlendirmeyi amaçlayan bir ÖKA’sı ve uygunluğunu izlemek için sertifikasyon verilerini kullanan ve öğrenci sorun alanlarını belirleyen bir başka ÖKA’sı olabilir.

License

Icon for the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License

ÖKA Seçim Klavuzu by Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlıağı is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License, except where otherwise noted.

Share This Book